Saç Ekiimi

Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ektirecek insan

Doksanlı yılların sonunda başlayarak hızla gelişmeye devam eden ve günümüzde  kullanılan saç ekim operasyonları çok daha rahat, hızlı ve daha efektif olmasıyla sıkça tercih edilmektedir. Bu süreçte erkekler saç ekim yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar.

 Teknolojinin ilerlemesi, yeni medikal aletlerin kullanılmaya başlamasını sağlamış ve saç ekimi operasyonlarını yeni medikal estetik uygulamalarıyla birleştirmiştir. Saç ekim yöntemleri temelde iki kategori olmasına rağmen kendi içerisinde alt başlıklara ayrılmasına sebep olmuştur.

İki temel saç ekim yöntemleri vardır. FUT(Foliküler Ünite Transplantasyonu) ve FUE(Foliküler Ünite Ekstraksiyonu). Her iki teknikte, saç köklerinin toplanma yöntemiyle ilgilidir.

Bu iki yöntem haricinde adını duyduğumuz diğer teknikler (DHI, Robotik fue, micromotor…vs) farklı medikal cihazların ya da medikal estetik uygulamalarının bu yöntemlerle birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Tıp literatürüne geçmiş  son teknik olan FUE tekniği birçok yeni uygulama ile birleştirilerek farklı başarılı saç ekimi operasyonları olanak sağlamaktadır. Son dönemlerde adlarını sık duyduğumuz DHI, perkütan saç ekimi, Robotik saç ekimi, prp’li saç ekimi gibi terimler, FUE saç ekimi yönteminin farklı bir medikal cihazlar birleştirilerek geliştirilmesinden ortaya çıkmıştır

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

Genel olarak greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir.İşlem yapılırken kafa derisinin alt kısmından aşağıya doğru, ince bir kafa derisinin çıkarılması başlanarak uygulanan geleneksel bir tekniktir. Saç folikülleri daha sonra bir mikroskop altında tek birime ayrılır. Şeridin çıkarıldığı kafa derisi daha sonra dikilir. FUT alternatif tekniklere göre daha hızlı olduğu için saç nakli daha ekonomiktir, ancak kısa saç altında görülebilen önemli bir yara izi bırakır. Günümüzde pek fazla uygulanmamaktadır.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE yöntemi de  greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir. FUE yönteminde ense bölgesinde bulunan greftlerin toplama işleminin foliküllerin birlikte ya da tek tek çıkarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem manuel punç ya da micromotor cihazıylarıyla yapılabilir.

Kıl folikülü veya bir grup folikülün, deride küçük  dairesel kesim yaparak ve küçük bir açık delik bırakılarak kafa derisinden çıkarılması için delme kullanıldığı  tekniktir. İşlem, cerrahın tedavi bölgesini kapsayacak kadar foliküle sahip olmasına kadar tekrarlanır. Delikler donör alanı boyunca küçük beyaz yaralara dönüşerek iyileşir.Bu yara izleri daha hızlı iyileşir ve FUT yönteminden daha az görünürdür.

FUE tekniğinin alt başlıkları;

-DHI

Hastanın derisinin kesilmesi gerekmez.Sadece 1 mm veya daha küçük çaplı punçlar, verici alandan kılları tek tek almak için kullanılmaktadır. Bu teknik alanında uzman ve yüksek kalite sağlayan sertifikalı bir cerrah tarafından yapılmalıdır.
Hem FUT hem de FUE seçenekleriyle, foliküller aynı şekilde, tedavi alanında alım delikleri oluşturarak ve kıl köklerini forseps ile deliklere yerleştirerek, açı, yön ve derinlik üzerinde çok az kontrol sağlayarak implante edilir. İmplantasyon teknisyenler tarafından yapılır. Bu teknikler, odaklanmanın ne kadar çok folikülden alındığı ve implantasyondan sonra folikül canlı oranına çok az veya hiç önem verilmediğine bağlıdır.

DHI tekniğiyle hastanın maksimum konforu, iz bırakmayan ve doğal görünümlü sonuçlar sağlayan, prosedürün her adımında en iyi yaklaşımı test edilmiş ve standartlaştırılmış önemli bir yöntemdir. Kafa derisinde dikiş atılmaz, neredeyse ağrısızdır, görülebilir yara izi oluşmaz, iyileşme süresi kısadır.

-Mikromotor Saç Ekimi

-Robotik Saç Ekimi

-Manuel Punç Saç Ekimi

-Hiperbarik Saç Ekimi

Saçlarınızı hangi sıklıkta yıkamanız gerektiğiyle alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/hair-transplants

https://patents.google.com/patent/US5989273A/en

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir