Havalı Bakış

Yüz Şekline Göre Erkek Saç Modelleri

Giysileriniz gibi saç kesimlerinde de bir tip hepsine uymaz. Ancak giysilerin aksine, iş arkadaşlarınızın kötü bir saç kesimine yönelik olumsuz eleştirilerden bir gün sonra kurtulamazsınız.

            İşte bu yüzden – berbere gitmeden- hangi tarzın yüz tipinize uygun olduğunu bilmek değerli bir bilgidir. Sonuçta, saç kesiminde fazladan birkaç santimetre veya üstünkörü bir sakal tipi tüm farkı yaratabilir.

Kaynak : menshaircut.com

Ben Hangi Yüz Tipiyim?

            Fakat hangi yüz tipi olduğunuza nasıl karar verirsiniz? Basit. İlk olarak esnek bir mezura edinin. Sonrasında gerekli ölçüleri alın ve her birini kaydedin.

 1.  Alın: Bir kaşınızdan diğerine doğru bir yay şeklinde ölçün.
 2.  Elmacık kemikleri: Elmacık kemikleriniz boyunca bir gözünüzün altından diğerine hizalayarak ölçün.
 3. Alt çene çizgisi: Çenenizin ucundan kulağınızın altına kadar ölçüm alın ve bunu ikiyle çarparak ölçümü tamamlayın.
 4. Yüz uzunluğu: Alnınızdaki saç çizgisinin ortasını hizalayarak çenenize kadar ölçün.

Ölçüleri aldıktan sonra bunların içinden en uzunu not alın ve aşağıdaki yedi adet ana profil tipiyle kıyaslayarak yüzünüzün hangisi olduğunu öğrenin.

 • Oval: Yüz uzunluğu, elmacık kemiklerinin genişliğinden fazladır ve alın, alt çene çizgisinden fazladır, çenenin açısı sivriye nazaran yuvarlaktır.
 •  Dikdörtgen: Yüz uzunluğu en büyük ölçümdür. Alın, elmacık kemikleri ve alt çene çizgisi daha küçük değerlerdir.
 • Üçgen: Alt çene uzunluğu elmacık kemiklerinden ve alından daha fazladır.
 • Yuvarlak: Elmacık kemikleri ve yüz uzunluğu yakın ölçülerdedir. Bunlar yine yakın ölçülerde olan alın ve alt çene çizgisinden daha uzunlardır. Çenenin açısı yumuşak ve az ayrıktır.
 • Kalp: Alın elmacık kemiklerinden ve alt çene çizgisinden daha uzundur. Çene çıkıntılıdır.
 • Kare: Tüm ölçüler oldukça yakındır. Çenenin açısı yuvarlaktan çok sivridir.
 • Elmas: Yüz uzunluğu en uzun değerdir. Sonrasında sırayla ölçüler azalır: elmacık kemikleri, alın ve en kısası alt çene çizgisidir. Çene çıkıntılıdır.

Yüzünüzün Şekli İçin Doğru Saç Kesimini Nasıl Seçersiniz?

            Oval Yüzler İçin Saç Kesimleri

            Oval tip erkekler için yüz tiplerinin alfası olarak görülmeyebilir ancak denemeler yapmak için iyi bir tuvaldir ve kadınlara göre genetik olarak harikadır. Simetrik ve iyi oranlara sahip olduğundan nerdeyse her saç tipi bu yüze uygundur -seni şanslı adam- seçim sizindir.

            Yüzdeki ovalliği optimize etmek için birkaç uyarı bulunur. “Oval yüzle yapılacak hile, saça hacim sağlamak için saçınızı alnınıza indirmek ve tepeye açı vermektir.” diye söyler Aveda usta berber Stelios Nicolaou. “En uygun tarz klasik bir şekilde arkaların kısa ve üstün biraz daha uzun olduğu, yanların kademeli olarak kısaltıldığıdır.”

            Ayrıca ileriye uzanan kakülden de uzak durmalısınız. “Alında çok fazla ağırlık olması özellikleri yumuşatır ve yüzün yuvarlaklığını artırır.” der ünlü saç tasarımcısı Jamie Stevens.

            Ve sakaldan kurtulmakta serbestsiniz, diye söyler Ruffians’ın yaratıcı yöneticisi Denis Robinson. “Yüzünüzdeki oransız boşlukları doldurmanız için sakala ihtiyacınız yoktur bu durumda, yani sinek kaydı traş olmakta serbestsiniz.”

Oval Yüz İçin Saç Modelleri

            Kare Yüzler İçin Saç Kesimleri

            Erkeksi görünümü düşünülünce, kare yüz şekli oranları ve genelde keskin hatlı görünümüne rağmen çok keskin alt çene çizgisiyle karakterize edilir.

            Oval tip gibi, birçok tarz ve aşırı kısa, uzun saçlar gibi – üç numara traştan, Fransız kesimi ve saçı alından geriye doğru taramada dahil- çeşitli tipler için harikadır. Sadece şunu aklınızda bulundurun ne kadar kısa bir saçınız olursa o kadar asker gibi görünürsünüz. Kötü hizmet vermeyeceğinizden değil.

            “Klasik derli toplu saç kesimleri kare tipi en iyi tamamlayandır- kademeli azalan, çizgili ve kısa katmanlar,” diyor Stevens. Hafif kirli sakalda ayrıca çene çizginizin keskinliği çizgilerini belirsizleştirmeden iyi bir görünüm verecektir.

            Dikdörtgen Yüzler İçin Saç Kesimleri

            En uzun yüz tipi olarak dikdörtgen bir yüz oval ve kare yüzün arasında bir yerdedir. Fakat yüzün olduğundan daha uzun görünmemesi için zarif kesimli saç stili gerektirir.

            “Dikdörtgen bir yüz uzun göründüğünden eğer saçın üst kısımları kısaltılmayacaksa yanları çok kısa tutmamak gerekir ki böyle olursa yüzün uzun olduğu vurgulanır.” şeklinde açıklar Nicolaou. “Yanları çok kısa tutmayan veya tepede çok saç bırakmayan iyi orantılara sahip tipleri deneyin.”

            Bu tavsiye doğrultusunda, saçın yanlara düştüğü ve/veya alına genişlik kazandırmak, yüzünüzün olduğundan daha dar görünmemesi için bir tarz deneyin.

            Son olarak, asla çok uzun bir sakal (Duck Dynasty modeli gibi) kullanmayın. “Tam sakal sadece yüzün görünümünü uzatır, yani bunun yerine kirli sakaldan kısa sakala kadar olan tipleri deneyerek yüzünüzdeki boşlukları doldurun.”

            Yuvarlak Yüzler İçin Saç Kesimleri

            Yuvarlak çene ile dairesel ve belirgin olmayan çizgiler veya açılar, yuvarlak bir yüz bazı tanımları gerektiren bir saç tipinden yararlanır.

            “Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz kare olarak düşünün” der Stevens. “Yuvarlak yüzlerin bir bakıma doğal açıları bulunduğundan, saçınızla bir illüzyon oluşturmanız gerekir. Tepede yüksekliği olan, yanlarda pomdadour (kadınlarda öndeki saçların altına ilave bir kısımla kabartıldığı saç şekli) gibi daralan ya da düz bir tepeye sahip bir tarz yapı oluşturmada iyi iş görür, aynı şekilde ön kaküllerde.”

            “Saçınızdaki girintilerin olduğu bölgelerdeki kare köşeler, yuvarlak olanları keskinleştirir.” diye ekler Robinson. “Ayrıca tam bir kare sakal ince olan çene bölgesinde keskin çene hatları görünümü sağlayarak yardımcı olur.”

            Elmas Yüzler İçin Saç Kesimleri

            Elmacık kemiklerinin genişliğinde dar olan çene ve kaşlar, elmas yüz en nadir yüzlerden birisidir. Bu sebeple, elmas ismini sağlama almak için özel gereklilikleri vardır.

            “Alın ve çene bölgelerine genişlik ekleyen saç tipleri sizin için en iyisidir.” der Stevens. “Kaküller alına karakter kazandırmada iyi iş çıkarırken kulağın arkasında sıkıştırılmış uzun saçlar elmas yüzün kemik yapısını vurgular.”

            Ancak yanları çok kısa tutmayın- elmacık kemiklerine genişliği veren, özellikle yalnızca yanlarda kısa olan saç stilleri sadece kulaklarınızı büyük gösterir.

            Yumuşak geçişleri olan çizgi ve katmanlar bu yüz tipi için daha iyidir, doğal açıları yumuşatmaya çalışır. Yana taranmış veya derin şekilde yana ayrılmış ve daha dar bir çeneye biraz kalıp kazandırmak için saat 5 yönünde bir gölge oluşturmayı deneyin.

            Kalp Şeklinde Yüzler İçin Saç Kesimleri

            Şakaklarda ve saç çizgisinde geniş, çenenin ucuna doğru gitgide daralan, (oldukça nadir) kalp şekli birkaç optik illüzyondan daha orantılı görünmek için yararlanır.

            “Çok dar olan kesimlerden kaçının, bunlar alının genişliğini ve çenenin darlığını vurgular.” diyor Stevens. “Orta uzunlukta taranmış bir görünüm en güvenlisidir.” Orta ve uzun saçlar kalp şeklinin alnını makul bir ölçüde yumuşatır.

            Ayrıca sakal bu türde dar çene ve çene çizgisine gerekli olan hacmi ekleyerek anahtar roldedir der Robinson. “Elmas yüz şeklinde bir sakal başın aşağı ve daha dar yarısına dolgunluk ekleyerek yardımcı olur.”

            Üçgen Şeklinde Yüzler İçin Saç Kesimleri

             Dar alın ve geniş çene çizgisi nedeniyle üçgen yüz, kalp şeklinin tam tersi bir bakım gerektirir.

            “Hacimli bir saç tipi bunula harika gider.” diyor Stevens. “Uzun burun hizasında favoriler derinlik eklemede işe yarar.”

            Sakal içinde size en iyi gidecek hafif kirli sakaldır. Fakat gerçekten bu durumda çene çizgisinin göze batması için en iyisi sinek kaydı traştır. Traş bıçaklarını alın dostlar.

Bu yazı https://www.fashionbeans.com/article/how-to-choose-right-haircut-for-face-shape/ adresinden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir